Üsküp’te Üniversite Okumak

Makedonya’nın başkenti Üsküp, yabancı ülke vatandaşlarının buradaki üniversitelere kolayca kayıt olup okuma imkanı sağlayan bir şehirdir. Üsküp’te birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite bulunmaktadır.

Üsküp, ülkenin başkenti ve en büyük,en gelişmiş şehridir. Yaşam koşulları oldukça iyidir, öğrenci olarak gelen kişiler için uygun kira fiyatları olması, çok pahalı olmayan bir şehir olması büyük avantajdır. Farklı bir ülkede üniversite okumak isteyen çok sayıda öğrenci vardır. Üsküp’te bulunan üniversiteler, farklı bir ülkede okumak isteyen yada kendi ülkesinde istediği bölümde okuma şansı olmayan öğrenciler için oldukça uygundur. Bu avantajlardan dolayı öğrenciler Üsküp’te üniversite okumayı tercih etmektedir.

Makedonya’daki Üniversitelere Yerleşme Şartları ve Öğrenim Fiyatları

Makedonya’da yer alan üniversitelere yerleşmek için herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Lise mezuniyetinin olması Makedonya’da üniversite okuyabilmek için yeterlidir. Üniversitelere kayıt aşamasında lise mezuniyet notu ya da herhangi bir taban puan kriteri yoktur. Makedonya’da bulunan üniversitelerde bir sınav veya taban puan zorunluluğu olmaması sayesinde öğrenciler istedikleri bölüme kayıt yaptırabilmektedir. Makedonya’da üniversite kayıtları tüm yıl boyunca devam etmektedir. Makedonya’da üniversite okumak isteyen kişiler için öğrenci vizesi verilmektedir. Öğrencilik süresince de bu vize yenilenmektedir.
Makedonya’da üniversite okumak için herhangi bir sınav koşulu olmadığı için buradaki üniversitelere kayıt belirli bir ücret karşılında yapılmaktadır. Makedonya üniversite fiyatları bir çok ülkeye nazaran oldukça düşüktür. Ülkemizdeki dershane fiyatlarıyla hemen hemen aynı olan üniversite fiyatları uygun ücretli olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

Makedonya Üniversitelerinden Alınan Diploma Diğer Ülkelerde Geçerli mi ?

Üsküp’te okumak isteyen öğrencilerin akıllarına gelen bir diğer soru ise, burada almış oldukları eğitimin kendi ülkelerinde ya da diğer ülkelerde geçerliliğinin olup olmamasıdır. Makedonya “Bologna Süreci“ne dahil olan ülkelerdendir.
Bologna Süreci, tüm Avrupa’da yüksek öğretim ve akademik eğitim sürecinde standartlar geliştirmek ve ayrılıkları en aza indirerek eğitim sistemlerini eşitlemek ve Avrupa’da birbiriyle tam uyumlu bir yükseköğrenim alanı yaratmak amacıyla oluşturulmuş bir programdır. Bologna Süreci, İtalya’nın Bologna kentinde bulunan Bologna Üniversitesi’nde yürütülen bir dizi görüşmenin ardından ortaya çıkmıştır. Bu yüzden bu isimle anılmaktadır. 1999 yılında yirmi dokuz Avrupa ülkesinin eğitim bakanlarınca görüşülerek imzalanmıştır.
Makedonya da 19 Eylül 2003 Berlin Balkanlar Konferansı’nda bu sürece dahil olmuştur. Bu sayede Makedon üniversitelerinden almış olduğunuz diploma birçok ülkede geçerli olacaktır.

Üsküp’te Öğrenciler İçin Yaşam Koşulları

Üsküp öğrenciler için yaşam şartları uygun olan bir şehirdir. Burada öğrenciler için yurt seçenekleri mevcuttur. Bunun yanında Üsküp’te kira fiyatlarının da oldukça uygundur. Öğrenciler ev kiralama seçeneğini de tercih edebilmektedir. Üsküp genel anlamda büyük ve sosyal bir şehir olmasına rağmen pahalı bir şehir değildir. Ulaşım kolay ve ucuzdur. Her şeye kolayca ulaşılabilir her türlü sosyal imkandan faydalanabilirsiniz.

Makedon Üniversiteleri, ülkemize konum olarak yakın olmasının yanında kültür olarak da oldukça yakındır. Türkiye’deki birçok öğrencinin de bu sebeple ilgilisini çekmektedir. Türkiye’den giden öğrenciler buradaki üniversitelere ülkemizdeki gibi bir sınava tabii olamadan kayıt yaptırabilirler.

Üsküp’teki üniversitelerde Türkiye’den gidecek öğrenciler için bir diğer avantaj ise Türkçe dil seçeneğinin olmasıdır.Makedonya  üniversitelerinde,Türkçe dışında Makedonca ve İngilizce dil seçenekleri de mevcuttur.
Lisans eğitimini başka bir ülkede tamamlayan öğrenciler Makedonya’da yüksek lisans,doktora gibi akademik eğitimlerine devam edebilirler.

Üsküp’teki Üniversiteler
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Fon Üniversitesi
  • Makedonya Mit Üniversitesi
  • Avrupa Üniversitesi
  • Özel Amerikan Üniversitesi
  • Uluslararası Balkan Üniversitesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir