Makedonya Arkeoloji Müzesi – Üsküp Arkeoloji Müzesi

Makedonya Arkeoloji Müzesi

2014 yılında TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) ve T.C. Üsküp Büyükelçiliği’nin yoğun çaba ve katkılarının ardından açılışı gerçekleştirilen Makedonya Arkeoloji Müzesi, bugün Üsküp’te ziyaret edilmesi gereken yerler listelerinde üst sıralarda yer buluyor.
Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska ve Türkiye Büyükelçisi Ömür Şölendil’in katıldığı açılış töreni videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Tarih öncesi arkeoloji, ortaçağ arkeolojisi, nümizmatik, lapidarium gibi bölümlerde arkeolojik eserlere ek olarak cam objelerin, 15 balmumu heykelinin, 84 tablonun, video animasyonların, ve mozaiklerin bulunduğu müzede Türkiye’deki İskender Lahdi eserinin de bir kopyası sergilenmektedir.
Müzenin en değerli parçalarından kabul edilen İskender Lahdi, Türkiye’deki orijinaline göre %5 daha küçüktür.
İskender Lahdi’nin yüzde beş küçük bir diğer kopyası da 1999 yılında Japonya’nın Kaşivazaki kasabasındaki Türk köyüne hediye edilmişti.

6000 m2’lik alanda 3 katlı bir yapı olan Makedonya Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen bazı eserleri aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir