Makedonya Ulusal Müzesi

Geleneksel Kıyafet Koleksiyonu

Makedonya Ulusal Müzesi, Makedonya tarihinin en eski belgelerinin bulunduğu müze, 1924 yılında Üsküp’te kurulan bir müzedir.

Ulusal Müze, üç ayrı müzenin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Etnografya, Tarih ve Arkeoloji müzelerinin birleşiminden ortaya çıkan müze Üsküp’te Türk Çarşısı’nın içinde yer alır. Bugünkü yerine 1976 yılında kavuşmuş olan müzenin 1991 yılında bünyesine sanat tarihi kısmı da eklenmiştir.
Bir dönem Makedonya İnsanları Müzesi olarak da anılmıştır.

Müzede 66.000 eser ve parçanın yanında süreli arkeolojik, tarihsel ve etnolojik koleksiyonların sergilerine de yer verilir. Müzede ayrıca ikonlar galerisi bulunmaktadır.
Yine müze bünyesinde yer alan 16. Yüzyılın ortalarında yaptırılmış olan “Kurşunlu Han” Ulusal Müze’nin taş heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapmıştır.

Müzenin en zengin koleksiyonu arkeoloji bölümünde yer alır. Arkeoloji müzesi gelen ziyaretçileri uzun bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. Neolitik, bronz ve demir çağlarından, klasik ve Helenistik dönemlere, Roma, Slav, Bizans ve Türk tarihine kadar uzanan binlerce yıllık eserler ile geçmişe ışık tutmaktadır. 2007 yılından bu yana Makedonya genelindeki 18 arkeolojik alanda yapılan kazılardan elde edilmiş olan eserlerin büyük kısmı bu müzede sergilenmektedir. Bunlar arasında seramik, gümüş, altın kehribar gibi değerli taşlardan yapılmış olan mutfak eşyaları, takılar, savaş, aletleri, büstler, ikonlar ve metal paralar vardır. Arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular uzman kaydı yapılıp incelendikten sonra sergiye sunulmaktadır.

Makedonya Ulusal Müzesi’nin etnoloji kısmında, geleneksel kıyafetlerden takılara, geleneksel müzik aletlerinden mimariye ait çok sayıda eser yer alır.
Geleneksel kıyafetler alanında Balkanlardaki en zengin koleksiyon bu müzede bulunur.

Müzenin tarih kısmı ülkenin Ulusal Kurtuluş Savaşı’na kadar olan tarihinin dökümünü yapmaktadır. Tarih müzesi Osmanlı idaresi, dünya savaşları ve milli devrim hareketi gibi başlıklar altında toplanarak Makedonya halkının 14. ve 20. yüzyıllar arasındaki tarihine ışık tutmaktadır.

1991 yılında müze bünyesinde açılmış olan sanat tarihi kısmında 1920’li yıllardan günümüze toplamış olan çok sayıda eser bulunur.
Bu eserlerin büyük kısmı terk edilmiş olan kilise ve manastırlardan toplanmıştır.

Makedonya Ulusal Müzesi ayrıca en zengin ikon galerisine de ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal Müzede, tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan 400’ün üzerinde ikon bulunur.

Makedonya Ulusal Müzesi, lapidaryumunda bulunduğu Kurşunlu Han ile birlikte 6 bin metrekarelik alanda hizmet vermektedir. Lapidaryum bünyesinde, M.Ö. 1. yüzyıldan, M.S. 4. yüzyıla kadar farklı dönemlere ait 130 taş taş heykel sergilenmektedir.
Ulusal Müze’de sürekli sergiler dışında geçici sergi ve farklı etkinlere de yer verilmektedir. Gelen ziyaretçiler için bulunan hediyelik eşya dükkanında müzedeki eserlerin replikalarına ve çeşitli tanıtım kitapçıklarına ulaşılabilir.

Makedonya Ulusal Müzesi’nin fotoğraflarına aşağıdan bakabilirsiniz.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir