Üsküp Türk Filmleri Haftası

Üsküp Türk Filmleri Haftası
Üsküp Türk Filmleri Haftası, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yerli Düşünce Derneği, Yunus Emre Enstitüsü,Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), ve T.C. Üsküp Büyükelçiliği’nin katkılarıyla 10 Mayıs 2017 tarihinde başlamıştır.

Üsküp Türk Filmleri Haftası’na Türkiye’nin önemli yönetmen, senarist, yapımcı ve sinema oyuncularına ev sahipliği yapacaktır.

Makedonya’nın başkenti Üsküp şehrinde gerçekleşen “Türk Filmleri Festivali” ünlü yönetmen Osman Sınav’ın filmi olan “Uzun Hikaye” filminin gösterimi ile başlamıştır.

“Türk Filmleri Haftası” organizasyonu Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yerli Düşünce derneğinin ortak çalışması ile gerçekleştirilmekte olup TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü gibi bir çok kurum tarafından da desteklenmektedir.

2017 Mayıs ayında Makedonya Üsküp’te gerçekleşen  Türk Filmleri Haftası’na, Makedonya Devlet Başkanı Beycan İlyas, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, yönetmenler ve oyuncuların yanı sıra çok sayıda davetli katılmıştır.

Filmleri Haftası Makedonya’nın açılış programına, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, ” Türk Filmleri Haftası” açılış toplantısında yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştır;
“Burada yaşayan halkların tamamıyla çok şerefli bir mazimiz, çok derin bir hikayemiz var. Bir anlık belki ayrı düşmüş olabiliriz. Tekrar birlikte olmamıza ihtiyaç var. Halkların tekrar birlikte olması devleti yönetenleri de yumuşatabilir. Halkların birlikte olması için kültürleşme gerekir, kültür alışverişi gerekir. Günümüzde bunun en etkin yolunu sinema olarak görüyorum. Televizyonu daha ferdiyetçi yol olarak görüyorum. Sinema salonları daha farklı. İşte bu çerçevede Anadolu’nun sevincini, kederini, üzüntüsünü, günlük hayatta Anadolu insanının neler yaptığını Makedonya’daki halklar veya bizim medeniyet coğrafyamızdaki halkların bilmesini istiyorum.”

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Kara” ise konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştır;
“Türk Filmleri Haftası” sebebiyle sanatçılarımızı ve siyasilerimizi burada ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bizim için Türk kültürünü Makedonya’da yaşatmak ve tanıtmak çok önemli. Makedon vatandaşlarla konuştuğumuzda Türk filmleri ve dizilerinden Türkçe öğrendiklerini söylüyorlar. Makedonya’nın çeşitli illerini gezerken 13 yaşında bir kız çocuğu ağlayarak bana sarıldı “Lütfen beni Türkiye’ye götürün” dedi. Neden Türkiye’ye gitmek istiyorsun dedim. “Türk dizilerinden Türkiye’yi gördüm ve hayran oldum” dedi. Bütün yönetmenlerimize seslenmek istiyorum. Bu topraklarda çok sayıda ortak hikaye bulabilirsiniz. 500 yıl boyunca bu topraklarda olan Osmanlı’nın izleri hala duruyor. Bunu unutmamak unutturmamak bizlerin görevidir.

“Türk Filmleri Haftası” organizasyonunda yer alan filmler 14 Mayıs tarihine kadar sinema severlere sunulacaktır.

Programa Katılan Yönetmenler

Osman Sınav
Öner Kılıç
Murat Şeker
Ahmet Sönmez

Programa Katılan Senarist

Ali Tanrıverdi
Programa Katılacak Yapımcı
Ahmet Edebali

Programa KatılanOyuncular

Emre Kızılırmak
Derya Şensoy
Ayçin İnci
Turgay Kılıç
Burak Demir

PROGRAMDA YER ALAN FİLMLER

Uzun Hikaye

Çanakkale Yolun Sonu

Elveda Katya

Çakallarla Dans 4

Annemin Yarası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir