Vrelo Mağarası

Vrelo Mağarası, Üsküp’te Matka Kanyonu’nun içinde yer alan 10 adet mağaradan bir tanesidir.
Matka Kanyonu’nda yer alana mağaralara teknelerle sefer yapılmaktadır.
Vrelo Mağarası’nın girişi Treska Nehri’nin üzerinde yer alan Matka Barajı’na 1.5 km’lik bir mesafede yer alıyor.

Mağara 2007 yılında dalgıç Mark Vandermeulen tarafından keşfedildikten sonra en derin su altı mağaraları listesinde de yer almıştır.
Dünyanın Yedi Harikası Projesi’nde de aday olarak gösterilen Vrelo Mağarası yarı finallere çıkmayı başarmıştır.

Dalgıçlar ve mağara bilimcilerin içinde bulunduğu bir ekibin yapmış olduğu keşif dalışında 192 metre derinliğe kadar inilebilmiştir.
Uzman ekip mağaranın bilinenden daha derin olduğuna inanmalarına karşın bölgedeki şiddetli yağışlar nedeni ile çalışmalarına devam edememiştir.

Vrelo Mağarası’nın en derin noktası henüz ölçülememiş olsa da uzmanlar bu mağaranın en derin yer altı su mağaralarından biri olduğuna inanıyor.
Vrelo Mağarası’nın içinde milyonlarca yıllık erozyanlarla oluşmuş birçok sarkıt bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüsü şeklinden dolayı aldığı isimle Çam Kozalağı sarkıtıdır.

Makedonya’nın en önemli turizm noktası olan Matka Kanyonu’nun içinde bulunan Vrelo Mağarası’nın güzelliklerinin daha iyi tanımı için bir belgesel film hazırlanmaktadır.
Makedonya Ekonomi Bakanlığı’ da bu önemli turizm noktasının daha iyi tanıtılabilmesi, korunması ve keşif çalışmaları için ayrı bir kaynak ayırmaktadır.

Matka Kanyonu’ndaki Vrelo Mağarası’nı aşağıdaki fotoğraflar yardımıyla daha yakında tanıyabilirsiniz:

1 yorum

  1. Geri bildirim: Matka Kanyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir