Murat Paşa Camii

Üsküp’te Osmanlı’nın inşa ettiği onlarca camiden biri olan Murat Paşa Camii, Üsküp Çarşısı’nın merkezi sayılabilecek bir noktada Çifte Hamam’ın tam karşısında yer alır. Merkezi konumu nedeniyle Üsküp’ü gezen hemen herkes, gezintisi esnasında bu caminin önünden geçmiştir. Murat Paşa Camii, Yiğit Paşa’nın yıktırdığı Aziz George Manastırı’nın yerine 1463 yılında (kesin olmayıp tahmini tarihtir, 15. yüzyıl eseri olduğu …

continue reading

Sultan Murat Cami

Üsküp’ün eski şehir merkezinde, Vardar Nehri’nin kıyısında bulunan görkemli bir minare ve dış görünüşe sahip olan camidir. Üsküp’te yapılmış olan ve günümüze kadar kalabilen en eski camidir. Orijinal haliyle kubbeli bir eser olan cami, döneminin en görkemli camilerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

continue reading

Yahya Paşa Cami

Yahya Paşa Cami Üsküp’teki en eski Osmanlı eseri olan camilerden bir tanesidir, şehrin kuzeyinde yer alır. Üsküp’teki en uzun minareli cami unvanına sahiptir. Makedonya’da UNESCO tarafından koruma altına alınan birçok Osmanlı mimarisi vardır. Yahya Paşa Cami de bunlardan biridir.

continue reading

Üsküp Mustafa Paşa Cami

Mustafa Paşa Cami (Mustafa Pasha Mosque, мустафа пашина џамија скопје) Üsküp’teki Mustafa Paşa Cami, Osmanlı padişahları Yavuz Sultan Selim’in ve II. Bayezid’in vezir-i azamı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami, ismini de burdan almaktadır.

continue reading